Megtalálták Till Tamás gyilkosát, de nem kell börtönbe mennie

A férfi részletes beismerő vallomást tett.

Huszonöt éve gyilkolták meg a kisfiút, Till Tamást. Az ügy tavaly nem várt fordulatot vett. A gyanúsított először beismert, de azóta tagad.
Továbbra is letartóztatásban várja az ügyében zajló büntetőeljárást a pontosan huszonöt évvel ezelőtt, ezen a napon meggyilkolt tizenegy éves kisfiú, Till Tamás feltételezett gyilkosa. Az emberöléssel gyanúsított F. János ügyvédje, Hódos Attila lapunk megkeresésére közölte, hogy a nyomozás folyamatban van,
védence pedig továbbra is tagadja, hogy ő követte volna el az emberölést egy Baja melletti tanyán.
Új bizonyíték nem került elő, és az ügyvéd nem is számít ilyesmire. Bár ügyfele szeretne nyilatkozni a sajtónak, azonban a büntetés-végrehajtás erre nem ad engedélyt – mondta Hódos Attila.
Till Tamás 2000 május 28-án tűnt el, mikor a közeli vadasparkba tartott gyereknapi rendezvényre, kerékpárjával. A kisfiúnak kora délután kellett volna hazaérkeznie, de szülei hiába várták. Tamást keresni kezdték, de három héttel később csak a kerékpárját találták meg az említett tanya közelében.
A kisfiút huszonnégy évig keresték, mígnem egy tavalyi bejelentés nyomán
a rendőrség már gyilkosság miatt kezdett el nyomozni az ügyben.
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészséghez érkezett információ azt is tartalmazta, hogy a holttestet egy Bajához közeli tanyán lévő műhelyben bebetonozták.
A kutatás eredményt hozott, a maradványok genetikai vizsgálata pedig megerősítette, hogy Till Tamást találták meg, ugyanakkor az is bebizonyosodott, hogy halálát súlyos bántalmazás okozta.
Ezt is ajánljuk a témában
A férfi részletes beismerő vallomást tett.
A tanya egy vállalkozóé volt, aki rendszeresen foglalkoztatta az egyik bajai szakképző iskola kollégistáit. A rendőrség számos tanút hallgatott meg, közöttük F. Jánost is, aki azt mondta a nyomozóknak, hogy egykori társa, K. Róbert – akivel gyakran dolgozott együtt a vállalkozónál, V. Józsefnél – mondta el neki, hogy segédkezett a halott fiú bebetonozásában, miután az idősebb férfi megfenyegette, majd pénzt adott neki a hallgatásért. K. Róbertet és V. Józsefet, a tanya tulajdonosát nem tudták meghallgatni a nyomozók, mert mindketten öngyilkosok lettek korábban.
V. Józsefet a fiú eltűnése után is csak azért kérdezték ki, mert a tanyája közelében került elő Till Tamás kerékpárja.
A kisfiút holttestének beazonosítása nyomán a rendőrség újra felvetette a szálakat, tanúmeghallgatások speciális technikája pedig meghozta az eredményt:
egyre szűkült a lehetséges elkövetők köre, majd F. János beismerte tettét.
A most 41 éves, Budapesten élő vállalkozó részletes vallomásában elmondta, hogy 2000. május 28-án V. Józsefnél dolgozott a tanyán, amikor kiment dohányozni. Épp akkor ért oda kerékpárjával Till Tamás, akit megszólított, és elhívta, hogy segítsen neki. A barátságos fiú követte F. Jánost, aki becsalta egy fészerbe, majd ott egy ácskapoccsal agyonverte, mint vallomásában mondta: „addig ütötte, amíg élt.”
A holttestet elásta, egy ponyvával letakarta abban a műhelyben, ahol V. Jánossal és K. Róberttel betonozni készültek. Utóbbiak nem vették észre a történteket, F. János pedig vallomásában tisztázta, hogy a két férfi soha nem tudta meg, hogy gyilkosság történt a tanyán.
A rendőrség tavaly decemberben tartott sajtótájékoztatóján Petőfi Attila rendőr vezérőrnagy ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy 1993 óta az emberölés büntethetősége a felnőttek esetében nem évül el, a fiatalkorúaknál azonban legfeljebb 15 éves büntetés szabható ki, ami a Till Tamás-ügyben 2015-ben lejárt, mivel F. János az elkövetéskor nem volt még 18 esztendős.
A férfit így nem gyanúsították meg, tanúként szerepelt a vizsgálatban, és szabadon távozhatott a rendőrségről. A bejelentés azonban hatalmas felháborodást keltett.
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség két nappal később közölte: álláspontjuk szerint nem évült el a Till Tamás sérelmére elkövetett gyilkosság, mivel az minősített emberölésnek számít, ebben az esetben pedig esetében az elévülési idő számítása fogalmilag kizárt. Az ügyészség ezért felhívta a nyomozó hatóságot a gyanúsítható személy előállítására, és terhelti kihallgatására.
F. Jánost ezek után azonnal elfogták, meggyanúsították, majd a bíróság a letartóztatásba helyezte.
A Fidesz a jogi helyzet tisztázására törvénymódosítást nyújtott be, amelyet az Országgyűlés tavaly december közepén el is fogadott. A parlament ennek értelmében úgy szigorította a Btk. elévülési szabályait, hogy az elkövető életkorától függetlenül a zéró tolerancia elvének kell érvényesülnie az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető súlyos bűncselekmények, például az emberölés minősített eseteiben.
F. János azonban elfogása után már tagadta a bűncselekmény elkövetését, és azt állította, hogy kényszer és fenyegetés hatására tette beismerő vallomását.
Az ezzel kapcsolatos jogi kérdéseket itt tárgyaltuk.
Ezt is ajánljuk a témában
F. Jánosnak tanúként igazmondási kötelezettsége volt, gyanúsítottként azonban már nincs.
A férfi legutóbb áprilisban szólalt meg, amikor ügyvédjén keresztül azt nyilatkozta, hogy baleset történt, autójával elsodorta a kisfiút. Megijedt, majd a testet arra a tanyára vitte, ahol dolgozott.
Az ingatlan tulajdonosa V. József a karjaiban vitte be a házba a kisfiút, aki ekkor még élt. Az autóval behajtotta az udvarba és amikor be akarta menni a házba, V. József közölte, hogy meghalt a fiú. A tanya tulajdonosa elküldte F. Jánost és arra utasította, hogy senkinek ne beszéljen a történtekről. „Amikor utoljára láttam a fiút, akkor még élt. Sérülés csak a nyakán, mellkasán volt” – mondta a gyanúsított férfi.
Az elévülés kérdésében Hódos Attilának szilárd az álláspontja, azaz szerinte védence nem büntethető ebben az ügyben. Mint lapunknak mondta, egyértelmű a szabályozás és ez a törvénymódosításhoz fűzött miniszteri indoklásból is is kiderül.
„Azt gondolom, hogy előbb vagy utóbb ezt valamilyen fórum ki fogja mondani” – fogalmazott az ügyvéd.
F. János letartóztatását a bíróság áprilisban június 14-ig hosszabbította meg.
Nyitókép: Till Tamás szülei (Fotó: Ujvári Sándor / Mediaworks)